Akcja renowacja: Figura NMP we Wróblach

Hmmm, tą figurą zajęliśmy się zanim pomysł o powołaniu organizacji narodził się w naszych głowach… a może to było tak, że to właśnie dzięki niej postanowiliśmy jakoś się zrzeszyć? Trzeba pytać najstarszych górali jak to do końca było.

Zrodziło się spontanicznie. Po prostu był już najwyższy czas, aby figurę odświeżyć. I tu nasza dzielna Agnieszka zadeklarowała, że chętnie ją pomaluje – w końcu jest po ASP itd… Po początkowych obawach czy czasem to całe „aespowanie” nie skończy się na Maryjce w żółto-różowe cętki, przystąpiliśmy do dzieła (oczywiście to żarty – Aga świetnie maluje, zdarzało się, że i całe kościoły).

No i jak zwykle oględziny sprawiły, że wiedzieliśmy, że na jednym popołudniu się nie skończy 🙂 Figura przez blisko 40 lat nie doczekała się poważniejszej renowacji. Z racji, że była wysoko, a warstwa olejnicy była solidna, ciężko było dostrzec rozmiar plac. Całe szczęście, że sołectwo w porę zabezpieczyło podstawę, wylewając potężny betonowy postument, bo wystarczyłaby jedna większa wichura i zamiast Maryjki mielibyśmy puzzle. Wystarczy zerknąć na zdjęcia.

… czyli poza malowaniem czekało nas gruntowne oczyszczenie kolumny i rekonstrukcja aż 80% ozdobnego gzymsu. Mozolne ściąganie farby zajęło nam ładne kilka dni.

Werwy dodawał nam jednak fakt, że było widać różnicę 🙂 Później przyszedł czas na rekonstrukcję tego wszystkiego, co wcześniej odpadło…

No i w końcu malowanie. Zdecydowaliśmy się na nawiązanie do poprzedniej kolorystyki, oczywiście rozbudowując znacząco paletę barw (wcześniej użyto 3 kolorów). Zależało nam na zaakcentowaniu ozdobnych liści akantu. Czy dałoby się to pomalować szybciej? Pewnie. Tylko, że za rok trzeba by było malować od nowa 🙂

I na koniec efekt prac:

No i jeszcze ptasia orkiestra, która z sąsiedniego krzaczka umilała nam robotę:

IMG_5779

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s