Tydzień z historią

Fundacja Modrak serdecznie zaprasza na pierwszą edycję Tygodnia z Historią. W dniach 24-31 października przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji – pokazy archiwalnych filmów, spotkania z ciekawymi osobami, quiz, liczne konkursy internetowe, a także wernisaż jednej z najpopularniejszych wystaw w Polsce. Zainteresowani? Oto aktualny plan wydarzeń!

27 X czwartek

Pokaz filmu Charliego Chaplina „Gorączka złota”

godz. 18:00 – świetlica wiejska, Wróble

W czwartkowy wieczór będziemy mieli okazję poczuć się jak nasi pradziadkowie. Przed nami projekcja jednego z najlepszych filmów Chaplina, który zagrał tu także tytułową rolę. „Gorączka złota” wcale się nie zestarzała i bawi jak dawniej. Warto poznać to prawdziwe arcydzieło dobrego humoru. Projekcja odbywa się w budynku świetlicy wiejskiej we Wróblach (budynek dawnej szkoły podstawowej).

28 X piątek

Uroczyste posadzenie Dębu Pamięci por. Mariana Kępskiego

godz. 10:00, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej, Chełmce

Marian Kępski był postacią silnie związaną z Chełmcami. Tutaj przyszedł na świat, tutaj pełnił też funkcję nauczyciela. Zmobilizowany w 1939 r. trafił do niewoli radzieckiej, która zakończyła się dla niego śmiercią w Katyniu. Wspólnie ze szkołą i miejscową społecznością chcemy oddać mu cześć, stawiając żywy pomnik – Dąb Pamięci. Uroczystość odbędzie się na terenie przyszkolnym.

Quiz regionalny z nagrodami

Godz. 18:00 – Pizzeria SOLO, ul. Wiejska 19a, Kruszwica

Dla miłośników rywalizacji, w piątkowe popołudnie przygotowaliśmy quiz regionalny. Przed uczestnikami 5 kategorii pytań, które sprawdzą wiedzę i spostrzegawczość. Całość ma charakter humorystyczny, więc nie musicie być orłami z historii, czasem trzeba będzie po prostu rozpoznać tytuł piosenki lub miejsce ze zdjęcia. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

Uwaga! Ograniczona liczba uczestników – osoby, które chcą zapisać swoją drużynę (maks. 4-osobową) prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 697802636. Zachęcamy do udziału przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, sołectw, kół gospodyń wiejskich oraz grupy nieformalne.

29 X sobota

Spotkanie z p. Kazimierzem Gustawem – ostatnim chrośnieńskim młynarzem

godz. 17:00, świetlica wiejska, Chrosno

Dumny chrośnieński wiatrak skrywa niejedną tajemnicę. Kto może znać je lepiej niż młynarz? W sobotni wieczór zapraszamy na spotkanie z człowiekiem, który jako ostatni pełnił w tym miejscu posługę młynarza. Jak wyglądał wiatrak w dniach swojej świetności? Jak wyglądało życie młynarza i mieszkańców wsi? Tego dowiemy się przy dobrej kawie i ciastkach.

Mieszkańców wsi zachęcamy do przyniesienia na spotkanie fotografii i rodzinnych pamiątek. Na miejscu będzie możliwość ich bezpłatnego zeskanowania, co uchroni je przed upływem czasu.

30 X niedziela

Wernisaż wystawy „Stare obrazki ze zwierzętami”

godz. 15:00 Hotel Sportowy, ul. Poznańska 17, Kruszwica

Niezwykle miło jest nam poinformować, że w Kruszwicy zagości prawdziwy fenomen. Wystawa „Stare obrazki ze zwierzętami” powstała na bazie niezwykłych wizerunków zwierząt, zawartych w starych książkach. To niesamowite jak dawniej wyobrażano sobie najrozmaitsze gatunki fauny. Część z nich wyda nam się zabawna, część nas przestraszy, wszystkie zadziwią. Wystawa idealna dla dorosłych jak i dla najmłodszych. Stronę zwierzątek na facebooku lubi już prawie 50 tysięcy Polaków! Wielką radością jest dla nas to, że Kruszwica będzie drugim miastem w naszym kraju, które ugości zwierzątka 🙂

Rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Historia z naszego podwórka”

Po wernisażu nagrody za najlepsze prace konkursowe odbiorą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szczegóły konkursu tutaj.

Spotkanie „Regionaliści o swojej pasji”

Niedzielne popołudnie spędzimy w towarzystwie regionalistów, ludzi, którzy kochają swój region i chcą o nim opowiadać innym. O swojej pasji opowiedzą nam:

Edmund Mikołajczak – historyk-regionalista, nauczyciel, działacz społeczny, autor licznych publikacji, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Inowrocławiu. Honorowy obywatel Miasta Inowrocławia, odznaczony m.in. Medalem KEN i Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Chudziński – historyk-regionalista, nauczyciel, działacz społeczny, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Strzelna i honorowy obywatel tegoż miasta.

Janusz Owczarek – przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Kruszwicy, wielki popularyzator wiedzy o skarbach ziemi nadgoplańskiej.

Michał Matyjasik – pasjonat historii Kujaw, prowadzi poczytne blogi o miejscach w tej krainie niezwykłych – korzenie.org i manowce.com.

Ireneusz Gregowski – pasjonat, który dokumentuje przydrożne krzyże i kapliczki powiatu inowrocławskiego; muzyk zespołu Nie-toperz – wokalista, gitarzysta, twórca tekstów.

31 X, poniedziałek

Prezentacja multimiedialna o historii wsi oraz promocja książki “Opowieść o wsi Wróble”

godz. 18, świetlica wiejska, Wróble

W ostatni dzień Tygodnia z Historią zapraszamy na opowieść o wsi Wróble. W czasie trwania spotkania będziecie mogli zobaczyć niepublikowane nigdzie wcześniej zdjęcia i materiały archiwalne. Na czyim polu stały 6 000 lat temu neolityczne chaty? Który z dawnych właścicieli wsi szukał eliksiru młodości? Jak wyglądało  podwórze miejscowego folwarku? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w poniedziałkowy wieczór.

Prezentacja będzie połączona z promocją pierwszej monografii wsi – dla mieszkańców przygotowano bezpłatne egzemplarze.

W czasie trwania Tygodnia z Historią przygotowaliśmy dla Was także konkursy z nagrodami. Wystarczy tylko śledzić nasz profil na facebooku.

W czasie każdego wydarzenia będzie można także wziąć udział w akcji skanowania archiwalnych zdjęć i dokumentów. Dysponujemy mobilnym urządzeniem, dlatego nie musicie obawiać się, że pożyczymy zdjęcia i już ich nie oddamy 🙂 Wystarczy 5 min i oddajemy Wam je z powrotem. Zeskanowane zdjęcia posłużą do celów edukacyjnych, a Wy dodatkowo zyskacie cyfrową kopie swoich skarbów.

Przy okazji wydarzeń prowadzimy też zbiórkę starych przedmiotów, które pozwolą nam na stworzenie w przyszłości ekspozycji izby regionalnej. Jeśli masz zagracony strych, jeśli nie wiesz co zrobić ze starym radiem, siekierką, kołowrotkiem lub walkmanem, jeśli masz po prostu coś z tych rzeczy wyrzucić – prosimy, pomóż współtworzyć przyszła ekspozycję.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie najpóźniej na godzinę przed wydarzeniem za pośrednictwem profilu na facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s