Dęby katyńskie: Chełmce

W piątek 28 października o godzinie 10-ej w Chełmcach odbyła się uroczystość upamiętniająca por. Mariana Kępskiego – pochodzącą z tej miejscowości ofiarę zbrodni katyńskiej. Naszym partnerem była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej. Korzystając z okazji, chcemy od razu serdecznie podziękować dyrekcji za wzięcie na siebie ciężaru wydarzenia i sprawną organizację. Na początku zaproszonych gości przywitał występ artystyczny miejscowej młodzieży przygotowany przez Panią Emilię Lewandowską.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Program artystyczny składał się z wierszy i pieśni patriotycznych, których piękne wykonanie przyprawiało o ciarki na plecach. Występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności, na której zasiedli m.in. Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, animatorka kultury Ewa Kaczmarek, delegacja Garnizonu Inowrocław oraz rodzina por. Kępskiego na czele z jego synem Tadeuszem i wnukiem Jackiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Później głos zabrał nasz fundacyjny kolega Maciej, który przedstawił osobę por. Mariana Kępskiego (jego sylwetkę prezentujemy tutaj). Dodajmy, że bohater dnia urodził się w Chełmcach, ale także był tutaj nauczycielem i kierownikiem parafialnego chóru.

PA280047.JPG

Po Macieju głos zabrał Pan Tadeusz Kępski, który opowiedział o kłamstwie katyńskim i niełatwym losie, który spotkał już jego samego. Po pojmaniu ojca pan Tadeusz wraz z matką został wysiedlony na Syberię, gdzie musiał radzić sobie w skrajnie trudnych warunkach. Do jego opowieści z pewnością wrócimy na naszym blogu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako ostatni głos zabrał Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, który przypomniał jak ważna jest pamięć o postaciach takich jak por. Kępski. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przemówieniu uczestnicy spotkania przemieścili się na teren przed wejściem do szkoły, gdzie przygotowano miejsce pamięci. Wartę przy dębie i kamieniu pełnili żołnierze garnizonu inowrocławskiego.

PA280073.JPG

Przedstawiciele rodziny Kępskich dokonali symbolicznego wkopania Dębu Pamięci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo wprowadzeniu szkolnego sztandaru uczestnicy spotkania odśpiewali Hymn Państwowy.

PA280080.JPGNastępnie uczestnicy spotkania przy dźwięku strażackiej syreny uczcili postać porucznika minutą milczenia.OLYMPUS DIGITAL CAMERANa samym końcu przedstawiciele instytucji i osoby prywatne przystąpiły do składania kwiatów i zniczy. Po nim odbyło się nieformalne spotkanie przy kawie, w czasie którego mogliśmy poznać więcej szczegółów z życia por. Kępskiego.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W imieniu Fundacji pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej, która nie tylko z entuzjazmem odniosła się do pomysłu, ale właściwie wzięła na siebie ciężar zadania. Dziękujemy Pani Dyrektor Beacie Rubacha i mamy nadzieję, że niejedna wspólna inicjatywa jeszcze przed nami. Podziękowania należą się także Pani Emilii Lewandowskiej, która przygotowała znakomity program artystyczny jak i samym dzieciom, które stanęły na wysokości zadania. Warto wspomnieć także o panu Tadeuszu, który dołożył wszelkich starań, aby miejsce upamiętniające por. Kępskiego pięknie się prezentowało. Dziękujemy również garnizonowi Inowrocław za wystawienie posterunku honorowego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chełmcach, rodzinie i zgromadzonym gościom.

Mamy nadzieję, że dąb, który codziennie dzieci będą mijały w drodze do szkoły, będzie dla nich inspiracją do stawiania się każdego dnia lepszym człowiekiem i obywatelem.

One Comment Add yours