Tydzień z historią: Relacja

W dniach 24-31 października nasza Fundacja realizowała pierwszą edycję „Tygodnia z historią”. W ramach tej akcji zależało nam, aby tematykę historyczną poruszyć w sposób ciekawy i niekonwencjonalny. Oto krótka relacja z tego, co działo.

Zanim doszło do najważniejszych wydarzeń, postanowiliśmy podgrzać troszkę atmosferę konkursami na profilu fb. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem, aczkolwiek nie zawsze odpowiedzi były prawidłowe. Ostatecznie wysłaliśmy zwycięzcom dwie książki.

thegoldrushreview

27 października upłynął pod znakiem kina. O godz. 18-ej świetlica wiejska we Wróblach zamieniła się na chwilę w salę kinową. Na ekranie zagościł film „Gorączka złota” w reżyserii i z główną rolą Charlesa Chaplina. Co ciekawe, na seans wybrali się młodsi widzowie, toteż mieliśmy wątpliwości czy pokaz przypadnie im do gustu. W końcu nigdy nie widzieli niemego filmu, ba – nawet czarno-białego telewizora! I tu pierwsze, bo było ich w tym tygodniu więcej, pozytywne zaskoczenie. Projekcję zakłócały salwy śmiechu, a na koniec posypały się brawa. Panie Chaplin, gratulujemy ponadczasowości! Z pewnością to nie ostatni pokaz – zachęcamy do kontaktu także mieszkańców innych wsi – objazdowe kino Modrak poleca się do usług 🙂

PIĄTEK

Tego dnia odbyły się dwa wydarzenia o odmiennym charakterze. O godz. 10-ej w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Chełmach odbyła się uroczystość upamiętniająca por. Mariana Kępskiego – pochodzącą z tej miejscowości ofiarę zbrodni katyńskiej. Więcej o tym wydarzeniu piszemy w osobnym artykule.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tego samego dnia o godz. 18-ej postaraliśmy się udowodnić, że historia może być  także dobrą zabawą. W pizzerii Solo przy ul. Kujawskiej w Kruszwicy zorganizowaliśmy pierwszy w dziejach miasta quiz historyczny. Do rywalizacji stanęło aż siedem drużyn. O tym jak zakończyła się ta świetna zabawa dowiecie się tutaj.

SOBOTA

Tego dnia o godz. 17-ej spotkaliśmy się w Chrośnie, aby ugościć z miejscową społecznością Pana Kazimierza Gustawa – ostatniego właściciela słynnego miejscowego młyna. Spotkanie miało bardzo bogaty repertuar i stało się pretekstem do wspominania dawnych czasów. Wielkim sukcesem okazała się akcja skanowania zdjęć. Więcej o tym co działo się w Chrośnie przeczytacie tutaj.

NIEDZIELA

Kulminacyjny moment Tygodnia z Historią składał się właściwie z trzech wydarzeń. O godz. 15:00 w Hotelu Sportowym w Kruszwicy rozpoczął się wernisaż wystawy „Stare obrazki ze zwierzętami”. Przypominamy, że dzięki życzliwości Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT Kruszwica stała się drugim miastem po Poznaniu, w którym można było obejrzeć wspomnianą ekspozycję. Później przyszedł moment na rozstrzygnięcie II edycji konkursu „Historia z mojego podwórka” (wyniki). Spotkanie zakończyła wizyta trójki znamienitych gości – Edmunda Mikołajczaka, historyka-regionalisty z PTH w Inowrocławiu, Michała Matyjasika – twórcy stron korzenie.org i manowce.com oraz Irka Gregowskiego – wokalisty zespołu Nie-toperz, który sfotografował blisko 500 kapliczek i krzyży przydrożnych powiatu inowrocławskiego. Relacja z wydarzenia na stronie kruszwica.tk.

PONIEDZIAŁEK

14695458_1818540208431013_3978415105270044497_nOstatnim wydarzeniem w ramach Tygodnia z Historią była premiera naszej kolejnej publikacji. Spod pióra Dominika Robakowskiego wyszła „Opowieść o wsi Wróble”. Zgromadzeni w świetlicy we Wróblach obecni i byli mieszkańcy wsi mieli okazję wysłuchać prelekcji i obejrzeć w ramach prezentacji niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia i dokumenty. Na koniec każdy otrzymał w prezencie naszą książkę. Mamy nadzieję, że stanie się ona zaledwie pretekstem do samodzielnego odkrywania przeszłości. Książka już niedługo będzie także dostępna na naszej stronie w formie cyfrowej.