Grabscy

Kolekcja „Grabscy” to skany fotografii i dokumentów udostępnionych przez p. Krzysztofa Grabskiego z Poznania. Znajdziemy tutaj pamiątki po jego ojcu Adolfie oraz wujach – Stefanie i Kazimierzu – ofiarach zbrodni katyńskiej. Grabscy herbu Wczele związani byli z wieloma miejscami na Kujawach. Rodzina wywodziła się ze Skotnik.

1-1

Nazwa: Karta pocztowa nadana przez Stefana Grabskiego z niewoli radzieckiej (awers)
Sygnatura: KAC_GRABS_001
Data: 29.11.1939
Opis:  Radziecka karta pocztowa wysłana do siostry Zofii Grabskiej, zamieszkałej przy ul. Ogrodowej 11/7 w Poznaniu. Kartka opatrzona trzema stemplowanymi znaczkami (dwa o nominale 5 kopiejek, jeden o nominale 20 kopiejek).

1-2

Nazwa: Karta pocztowa nadana przez Stefana Grabskiego z niewoli radzieckiej (rewers)
Sygnatura: KAC_GRABS_002
Data: 29.11.1939
Opis: Odwrót kartki wysłanej przez Stefana Grabskiego. Tekst:

Starobielsk, 29.11.39
Kochana Zosiu!
Jesteśmy zdrowi i powodzi nam się dobrze. Piszcie często i wyraźnie jak Wam się powodzi i co porabiacie. Co porabiają Stasiu, Adolf, ks. Wilkans i Frycia? Adres mój jest na odwrotnej stronie na dole, co oznacza: Stefan Marjanowicz Grabski – miasto Starobielsk, skrzynka pocztowa Nr 15 – Z.S.R.R. – Adres mój musisz napisać po rosyjsku. O ile nie będziesz mogła adresu mego przepisać, to poproś takiego, który pisać umie po rosyjsku. Napisz do Luty i niech Ci poda co oni porabiają i mnie napisz. Paczki można nam przesyłać. Prześlij nam cztery największe pudełka „Dobrolin” na buty i zelówki na dwie pary butów oraz – o ile Wam finanse pozwolą – kilka najgorszych bloków Goplany itd. Z powyższym podzielę się z Kaziem. Strasznie za Wami tęsknimy.

Ściskam Was bardzo serdecznie
Mamie rączki całuję
Stefan

2-1

Nazwa: Karta pocztowa nadana przez Kazimierza Grabskiego z niewoli radzieckiej (awers)
Sygnatura: KAC_GRABS_003
Data: 29.11.1939 r.
Opis: Radziecka karta pocztowa wysłana do matki Joanny Grabskiej, zamieszkałej przy ul. Ogrodowej 11/7 w Poznaniu. Kartka opatrzona trzema stemplowanymi znaczkami (dwa o nominale 5 kopiejek, jeden o nominale 20 kopiejek).2-2

Nazwa: Karta pocztowa nadana przez Kazimierza Grabskiego z niewoli radzieckiej (rewers)
Sygnatura: KAC_GRABS_004
Data: 29.11.1939 r.
Opis: Odwrót kartki wysłanej przez Kazimierza Grabskiego. Tekst:

Starobielsk, 29.11.39
Kochana Mamo!
Jesteśmy zdrowi i powodzi nam się dobrze. Piszcie często jak się Wam powodzi i co porabiacie. Co porabiają Stasiu, Adolf, ks. Wilkans i p. Władysława. Paczki można nam przysyłać, przyślijcie nam, o ile finanse Wam pozwolą dwa największe pudełka „Dobrolin”, 2 pary zelówek do butów oraz parę najgorszych bloków „Goplany” itp. Adres mój jest na odwrotnej stronie na dole, co oznacza: Kazimierz Marjanowicz Grabski, m. Starobielsk – skrzynka pocztowa 15 – Z.S.R.R.

O ile nie będziecie mogli adresu przepisać to każcie sobie napisać.
Całujemy rączki Kochanej Mamie, dla wszystkich uściśnienia.
Kaziu, Stefan – adres pisać po rosyjsku

Nazwa: Fotografia Kazimierza Grabskiego
Sygnatura: KAC_GRABS_004
Miejsce: n/n
Data: prawdopodobnie lata 30. XX w.
Opis: Kazimierz Grabski (ur. 1897 r.) w mundurze oficera wojsk lądowych w stopniu porucznika. Na lewej piersi widoczny Krzyż Walecznych, którym został odznaczony.6

Nazwa: Stanisław Grabski w mundurze ułańskim
Sygnatura: KAC_GRABS_005
Miejsce: Poznań?
Data: prawdopodobnie lata 20. XX w.
Opis: Stanisław Grabski (ur. 1896 r.) w mundurze 17 pułku ułanów wielkopolskich w randze podporucznika kawaleri rezerwy. 7-2Nazwa: Stefan Grabski w mundurze 15 pułku ułanów poznańskich
Sygnatura: KAC_GRABS_006
Prawa autorskie: Kazimierz Grabski
Data: lata 20.-30. XX w.
Opis: Stefan Grabski (ur. 1899 r.) w mundurze oficera 15 pułku ułanów poznańskich w randze podporucznika kawalerii. Na lewej piersi widoczna odznaka pułkowa.14Nazwa: Marian Grabski, syn Lucjana, z Wróbli
Sygnatura: KAC_GRABS_007
Miejsce: Poznań
Data: przed 1906 r.
Opis: Zdjęcie Mariana Grabskiego z Wróbli, syna Lucjana.Widoczna sygnatura zakładu fotograficznego Engelmann, Wilhelmstrasse 8 (dzisiejsze Aleje Marcinkowskiego) w Poznaniu.15Nazwa: Portret Adolfa Grabskiego
Sygnatura: KAC_GRABS_008
Miejsce: Zakopane
Data: lata 20.-30. XX w.
Opis: Zdjęcie portetowe Adolfa Grabskiego (ur. 1905 r.) wykonane z zakładzie fotograficznym H. Schabenbecka w Zakopanem.adolf-grabskiNazwa: Adolf Grabski na tle dworu
Sygnatura: KAC_GRABS_009
Data: lata 20. XX w.
Opis: Adolf Grabski (ur. 1905 r.) na tle niezidentyfikowanego wejścia do dworu. Zdjęcie wykonano prawdpodobnie w czasie trwania jego studiów na Uniwersytecie Poznańskim.kazimierz-stefan-stanislaw-zofia-adolf-grabscyNazwa: Dzieci Mariana Grabskiego
Sygnatura: KAC_GRABS_010
Miejsce: Karpacz/Bierutowice/Miłków
Data: lata 10. XX w.
Opis: Zdjęcie wykonano w czasie wakacyjnego pobytu dzieci w Sudetach. Stoją od lewej: Kazimierz, Zofia, Stefan; siedzą od lewej: Adolf, Stanisław.korporacja-akademicka-primislaviaNazwa: Adolf Grabski i członkowie Korporacji PRIMISLAVIA
Sygnatura: KAC_GRABS_011
Miejsce: Poznań
Data: lata 20. XX w.
Opis: Członkowie korporacji z widocznym na pierwszym planie sztandarem. Czerwonym znakiem x oznaczono postać Adolfa Grabskiego.korporacja-primislaviaNazwa: Korporacja PRIMISLAVIA
Sygnatura: KAC_GRABS_012
Miejsce: Poznań
Data: Druga poł. lat 20. XX w.
Opis: Uroczystość korporacji PRIMISLAVIA z udziałem niezidentyfikowanego biskupa. Adolf Grabski w poczcie sztandarowym, trzeci od lewej.obraz-146Nazwa: Stefan Grabski w mundurze 15 pułku ułanów poznańskich
Sygnatura: KAC_GRABS_013
Data: lata 20.-30. XX w.
Opis: Stefan Grabski w mundurze 15 pułku ułanów poznańskich w stopniu podporucznika.