Szlakiem Grabskich

Charakterystyka trasy:

Długość: 17 km

Natężenie ruchu: bardzo niskie i niskie

Nawierzchnia: Trasa przebiega w połowie po drogach asfaltowych i polnych. Odcinki leśne mogą być trudne do pokonania ze względu na piaszczystą nawierzchnię.

Trudność: Krótka trasa rekreacyjna o znikomym stopniu trudności.

Uwagi: Nie zalecamy trasy dla użytkowników rowerów szosowych. Szlak można pokonać także samochodem.

Przebieg trasy:

Wycieczkę rozpoczynamy pod budynkiem kruszwickiej cukrowni. Następnie kierujemy się w stronę ulicy Niepodległości – wjeżdżamy w nią, mijając po swojej lewej stronie przyfabryczny park. Po niespełna 150 m skręcamy w lewo w ulicę Komandora Przybyszewskiego, która później przejdzie w ul. Ziemowita. Aż do jej końca kontynuujemy jazdę wzdłuż zabudowań cukrowni (po naszej lewej stronie). W następnej kolejności przejeżdżamy przez niewielki most na Gople. Przez cały czas poruszamy się teraz ścieżką rowerową. Gdy dobiegnie ona końca, nadal jedziemy prosto, zachowując szczególną ostrożność na skrzyżowaniach (ustępujemy pierwszeństwa). Gdy ul. Wiejska skończy swój bieg, skręcamy w prawo w ul. Cichą. Ją również przejeżdżamy do końca, po czym skręcamy w lewo w Szosę Tryszczyńską. W ten sposób opuszczamy Kruszwicę.

Trzymając się głównego kierunku, mijamy wsie Grodztwo i Bródzki. Skręcamy w lewo po 4 km w kierunku Wróbli. W centrum wsi po lewej stronie zauważymy charakterystyczny budynek dawnej szkoły podstawowej. Przechodząc na jego tyły, odnajdziemy kamień i dęby pamiątkowe poświęcone Kazimierzowi i Stefanowi Grabskim. Jadąc do końca wsi, możemy oglądać pozostałości dawnego pałacu rodziny Grabskich i park dworski.

Aby kontynuować wycieczkę, musimy skręcić w prawo na wysokości remizy OSP. Przejeżdżamy tory kolejowe i podążając cały czas prosto, docieramy do lasu. Przy charakterystycznym głazie skręcamy w prawo. Cały czas jedziemy prosto aż dotrzemy do drogi asfaltowej. Po jej przekroczeniu, nadal podążamy prosto po lewej stronie mając ścianę lasu.

Leśny odcinek może okazać się najbardziej wymagający ze względu na piaszczyste podłoże. Docieramy do wsi Piaski. Kontynuujemy jazdę prosto aż zobaczymy kościół z cmentarzem, na którym znajduje się grobowiec rodziny Grabskich.

Ostatnim punktem wycieczki jest rodzinne gniazdo Grabskich – Skotniki. Aby do nich dotrzeć, skręcamy w Piaskach w lewo, w polną drogę tak, aby mieć cmentarz po naszej prawej stronie. Droga, którą przemierzali dawniej dziedzice Skotnik zaprowadzi nas bezpośrednio do dawnego majątku. Kilkanaście metrów za figurą św. Józefa, skręcamy w lewo w drogę asfaltową i w ten sposób naszym oczom ukaże się park dworski – pozostałość po rezydencji Grabskich.